Affedicilik

İLAM Rehber Kitaplar Serisi 7

Erdemin Dili Affedicilik

Semih YOLAÇAN

SATIN AL

Sayfa Sayısı: 160
Dili: Türkçe
Basım Yılı: 2008
Ebat: 11×19.5
Kağıt Türü: Avrupa
ISBN 9789944830942

Affedicilik… Ahlaki bir erdem… İnsani bir incelik.. İnsanın iç dünyasında “sürekli salınım halindeki gönül sarkacı”nın, yakalamaya uğraştığı “denge ve kıvam” hali. Belki de hayat denen uzun, karmaşık öykünün asıl temellerinden biri. Olup biteni, farklı bir şekilde kavrama ve karşılama biçimi…
İlahi alemden beşeri aleme uzanan ve bu şekilde, iki alem arasında karşılıklı bir anlam köprüsü kuran, sonra hayatın içinde adalet ve merhamet eksenli bir bilgeliğe, hikmetli duruşa imkan veren efsunlu bir coğrafya. Sınırlarına ulaşmanın, sınırlarında dolaşmanın, o sınırların uzandığı çizgileri kestirmenin, genişletmenin ve o sınırlar içerisinde kalmanın zor ama zorunlu olduğu engin bir “hal coğrafyası” bu. Ve bu coğrafyanın, oldukça etraflı ve derinlikli bir “anlam haritası” var..
Doğu literatürüne göre, gönül dünyasının, “arınma”sına; oradaki engebe ve yokuşların, geniş bir düzlüğe dönüşmesine; taşkınlıkların, hırçın dalgaların, keskin çıkışların durulmasına, sakinleşmesine işaret ediyor affedicilik.
Olaylara, sorunlara karşı ilgisiz ve duyarsız kalmayı ifade etmiyor o; aksine, olayları, terslikleri serinkanlı, kuşatıcı bir pencereden değerlendirmeyi, oluşabilecek tüm ihtimalleri düşünmeyi, hayatın akışında parçalanmadan, yıpranmadan, tükenmeden bir bütün halinde kalabilmeyi anlatıyor. Davranış biçimlerini, duygu akışını, düşünce labirentlerini ve hayat tarzlarını bir “kıvam filtresi”nden geçirmeye referans veriyor.
Bu haliyle, hayatı usulet ve suhulet içerisinde karşılamaya, aksilikleri, olumsuzlukları ölçüsüz bir parlaklık yerine engin bir bilgelikle kucaklamaya tekabül eden bir “kıvam hali”nin göstergesi o…